Nauja mokesčio tvarka už komunalines atliekas – mokės visi, net ir lauko tualetai.

    Старый покосившийся туалет.Kitos paskirties objektas

Šis straipsnis turėtų būti ilgas, tačiau pabandysime visą esmę sudėti į kelis sakinius. Jau keletą mėnesių iš eilės Lietuvos savivaldybėse verda aistros dėl mokesčio už komunalinių atliekas tvarkos pasikeitimo. Kiekviena naujovė lyg  turėtų palengvinti finansinę naštą gyventojams, tačiau ar taip bus iš tiesų? Iki šiol galiojusi vienanarė mokesčio už atliekas sistema keičiasi į dvinarę. Kame čia skirtumas. Paprastai tariant iki šiol visi gyventojai mokėjo už „šiukšles” kainą, kurią sudarė viena dedamoji,t.y. vienas tarifas kurį ir turėjo mokėti visi teršėjai. Tačiau atliekų turėtojai galėjo pasirinkti, mokėti už turimus gyvenamojo ploto kvadratinius metrus ar mokėti už gyventojų skaičių, deklaruojančių gyvenimą tame būste. Kiekvienas šeimos ūkis turėjo galimybę  individualiai pasirinkti jam geriausią variantą. Pagal senąją tvarką, mokesčio už komunalines atliekas buvo galima apskritai nemokėti, jeigu tik būsto savininkas įrodydavo, kad jis tame būste negyveno metus laiko. Tą pagrįsti buvo galima pažyma iš ESO, per metus laiko nesunaudojęs 150 kW elektros energijos, asmuo turėjo teisę už atliekas nemokėti.

Kaip bus dabar. O dabar nemokėti neišeis niekam. Taip taip, niekam, net tiems, kurie gyvena užsienio valstybėje, tačiau turi nekilnojamojo turto Lietuvoje. Nepadės net pažyma iš ESO, kad tuo nekilnojamuoju turtu niekas nesinaudoja, jei elektros išnaudosite net 0 kW, vis tiek mokėsite.  Sakysite nesąmonė. Deja, „sąmonė”. Čia ir yra pagrindiniai naujosios tvarkos už atliekų surinkimą dvinario mokesčio ypatumai. Naujasis tarifas susidės iš dviejų dedamųjų, pastoviosios ir kintamosios dalies. Štai tą pastoviąją ir mokės visi nekilnojamojo turto savininkai, net jei jie ir visiškai nešiukšlins. Tiesa jei nešiukšlinsi, mokėsi mažiau, pateikęs pažymą iš ESO asmuo bus atleistas nuo kintamosios tarifo dalies, t.y. nuo dalies, kuri skaičiuojama būtent už atliekas. Tarifo dalis, kuri yra vadinama pastoviąja bus skiriama atliekų tvarkymo centrų administracijos išlaikymui ir visos atliekų surinkimo sistemos palaikymui. Naujojoje atliekų surinkimo ir apmokėjimo tvarkoje gyventojams taip pat nenumatyta pasirinkimo galimybė mokėti už asmenis, deklaruojančius gyvenimą tam tikrame būste, dabar tarifas bus skaičiuojamas tik pagal turimą plotą. O ploto kai kas gali pasirodyti, kad turi labai nemažai. Juk bus apmokestinti praktiškai visi nekilnojamojo turto objektai. Aplinkos ministerija yra patvirtinusi objektų sąrašą, kurį pažiūrėjus galima konstatuoti, mokėsime už visus savo nuosavybėje turimus objektus. Ir svarbiausia, jokio skirtumo, kokioje žemės naudojimo paskirtyje tie objektai stovės. Su aplinkos ministerijos nekilnojamųjų objektų sąrašu galima susipažinti ČIA

Aplinkos ministerija paaiškina, kas yra Nekilnojamojo turto objektai, tai pastatai su priklausiniais ir (ar) priskirtais naudoti žemės sklypais ar be jų, žemės sklypai (nurodyti nekilnojamojo turto paskirtyse), kitos patalpos, nepaisant registracijos nekilnojamojo turto registre.

Tame sąraše galima rasti ir tokią grafą – Kiti objektai. Šiai kategorijai priskirti  lošimų namų pastatai ir kiti savarankiški objektai (automobilių stovėjimo aikštelės, kapinės, degalinės, viešųjų renginių vietos), kurių negalima priskirti jokiai nurodytai aukščiau paskirčiai.

G.J.

meslaisvi.lt