Kas nutinka kai darbe pareikalauji savo teisių? Casa della pasta ir Movido darbuotojų istorija

13450287_1310385182328070_9025709909223016766_nCasa della pasta – prabangūs itališki restoranai senamiestyje ir Laisvės alėjoje. Movido – “madingas” baras po Romuvos kino teatru. Abiejose vietose – neišmokėti atlyginimai, įžeidinėjimai, bosų nesiskaitymas su darbuotojų teisėmis.

Du „Casa Della Pasta” indų plovėjai buvo išmesti iš darbo po to, kai pabandė organizuoti darbuotojų susirinkimus. Jie norėjo išsikovoti tai, kas ir taip turėtų jiems priklausyti: darbo sutartis visiems darbuotojams, teisingą atlyginimą už viršvalandžius ir lygų užmokestį darbuotojams ne iš Lietuvos (nes pastariesiems atlygis buvo mažesnis už tą patį darbą), darbo grafiko pranešimą prieš dvi savaites bei kitas elementarias teises. Išmesti jie buvo ne bet kaip. Vieną vakarą tik išėjusį iš darbo darbuotoją sustabdė pusamžis vyras, kuris patarė “nemutint vandens”. Kitą dieną bosas jį uždarė kelioms valandoms į ofisą, reikalavo atiduoti diktofoną, bandė jį atimti fiziškai, neleido išeiti į tualetą, žadėjo, kad pasodins į kalėjimą, nes turi daug pinigų, iškvietė policiją ir apkaltino receptų vogimu. Kitam darbuotojui, be visų panašių incidentų kaip ir pirmąjam, bosas per visą laiką nedavė ilgai žadėtos sutarties, todėl išmetęs nesumokėjo jam priklausančio atlyginimo už vieno mėnesio darbą. Šalia to, nuteikinėjo visus kitus darbuotojus prieš šiuos du “kriminalus”.

„Movido” neišmokėjo atlyginimų net šešiems darbuotojams. Bendra suma siekia 2 500 eurų. Nors jie jau seniai reikalavo savo atlygio už darbą, grasino darbo inspekcija, tačiau vietoj to, baro bosė ėmėsi savo smurto – apkaltino darbuotojus vagystėmis, kitais nebūtais dalykais, visaip tyčiojosi ir terorizavo. Viršininkė sako, kad jai darbo inspekcija nebaisi, nes ji išmano teisę ir žino “kaip reikia tvarkytis”. Nors pinigų niekas negavo, ant algalapių stebuklingu būdu atsirado darbuotojų parašai. Net ir negaudami atlyginimų, kai kurie darbuotojai ten vis dar dirbo ar dirba. Bosė grasino, kad jei kas išeis, tai bus pasirūpinta, kad kito darbo panašaus pobūdžio vietose susirasti nepavyktų.

Sausio 13 d. kartu su GPB solidarumo tinklu šie darbuotojai viešai perskaitė reikalavimus savo bosams jų restoranuose pačiame darbo įkarštyje. Iš „Casa Della Pasta” darbuotojai reikalavo išmokėti priklausantį atlyginimą, grąžinti juos į darbą, visus darbuotojus legaliai įdarbinti, mokėti už viršvalandžius, tiksliai apskaičiuoti darbo laiką, duoti nemokamos kavos puoduką ir maisto per pamainą, gerbti darbuotojų teisę organizuotis ir save atstovauti. Buvę „Movido” darbuotojai pareikalavo sumokėti visus jiems priklausančius pinigus už darbą. Iš abiejų kavinių laukiamas viešas bosų atsiprašymas.

Bosams buvo duota laiko iki sausio 15 d. apsipręsti – jeigu reikalavimai nebus patenkinti ir nesimatys pastangų deryboms, viešas spaudimas didės.

Tai ne dvi išskirtinės vietos, kuriose taip elgiamasi su darbuotojais. Tokių istorijų yra šimtai, bet tik vienetai iškyla į viešumą. Todėl junkimės ir palaikykime pasipriešinusius darbuotojus. Sekite naujienas, dalinkitės savo istorijomis – galbūt žemėlapyje gali atsirasti ir daugiau taškų?

https://gyvenimasperbrangus.lt/

meslaisvi.lt