Pasaulinės rinkimų dienos proga prabilta apie keistą rinkėjų aktyvumą mažosiose savivaldybėse

Rinkimų diena

Profesorė Ainė Ramonaitė

Sausio 31d. Vyriausioji rinkimų komisija Pasaulinės rinkimų dienos proga surengė diskusiją apie rinkimus Lietuvoje. Daug visokių kalbėtojų kalbėjo šioje diskusijoje, tačiau mažai kas iš jų pasakė kažką reikšmingo, kas galėtų padidinti rinkėjų aktyvumą arba padidintų rinkimų skaidrumą ir sąžiningumą.

Kai kurios geros iniciatyvos  blokuojamos remiantis rinkėjų duomenų apsauga.

Vienintelė gera mintis nuskambėjo iš Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politikos teorijos katedros profesorės Ainės Ramonaitės. Moteris paminėjo kai kurių užsienio valstybių patirtį, kuriose nedalyvaujantys rinkimuose asmenys vėliau negauna valstybės teikiamų paslaugų.

Yra kitos šalys, kurios susieja valstybės teikiama paslaugas su nedalyvavimu rinkimuose. Niekas nebaudžia tų, kurie nedalyvauja rinkimuose, tačiau jeigu tam žmogui nutinka kažkas valstybė nesuteikia jam nemokamų paslaugų. Jeigu prašai valstybės paramos, socialinės pašalpos ir jei tu nedalyvavai rinkimuose, tu jos negauni „- dalinosi įžvalgomis A.Ramonaitė.

Profesorė sulaukė klausimo iš salės. Svečiui buvo įdomi  nuomonė, ką susirinkusieji mano apie mažose savivaldybėse, tokiose kaip Pagėgių, Nidos, Druskininkų didelį rinkėjų aktyvumą.

„Pastebėjau blogą dalyką, kad tos pačios mažosios savivaldybės yra užvaldytos savivaldybės. Būtent didelis rinkėjų aktyvumas tose savivaldybėse yra blogas dalykas. Tą teigiu, nes analizavau Italijos panašaus dydžio savivaldos rinkimus. Yra susiformavusi  „Patrono“ ir jo klientų politika, kai tie „Patronai“  tuos savo klientus atveda balsuoti grynai dėl materialinių priežasčių. Ir tos mūsų užvaldytos savivaldybės veikia panašiu principu, kuomet ten per seniūnus  ar panašiai  tas balsas atnešamas tam tikrai partijai , nes žmogus gal būt yra bauginamas , kad gal būt jis negaus tarkime malkų ar panašiai. Tai tose mažose savivaldybėse rinkėjų aktyvumas gali parodyti ne pilietiškumą, bet dideles problemas toje savivaldybėje.”

Renginį moderavusi Monika Garbačiauskaitė-Budrienė apskritai svarstė, ar tikrai Lietuvai reikia daugiau rinkėjų. Buvusios „Delfi” vadovės nuomone didelė dalis tų, kurie nebalsuoja yra visiškai politiškai atsilikę.

„Jaunimas net nežino partijų pavadinimų”-kalbėjo M.Budrienė

Susiėjime kalbėjo ir politinių partijų atstovai, buvęs VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, apylinkių rinkimų komisijų nariai.

meslaisvi.lt