STT ragina apie korupcijos atvejus pranešti mobiliąja programėle ,„Pranešk STT“

programeles-foto_1Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) visus šalies gyventojus ragina būti pilietiškiems ir apie pastebėtus korupcijos atvejus informuoti STT pareigūnus. Dabar tai galima padaryti dar patogiau ir greičiau – naudojant mobiliąją programėlę „Pranešk STT“.

Naudojant „Pranešk STT“ galima tiesiog mobiliuoju telefonu perduoti informaciją apie kyšio reikalavimą, kyšio siūlymą, piktnaudžiavimą tarnyba ar kitą korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, nufotografuoti ir prisegti tai, kas užfiksuota, o prireikus, navigacijos pagalba nukeliauti iki artimiausio STT padalinio. Vidaus saugumo fondo lėšomis finansuota mobilioji programėlė skirta „andoid“ ir „iOS“ operacines sistemas turintiems išmaniesiems telefonams.

„Susidūrę su korupcijos atvejais šalies gyventojai STT praneša vis drąsiau, jau kelerius pastaruosius metus stebime augantį pranešančių asmenų skaičių, mažėja anoniminių pranešimų, o paskutiniais duomenimis, kas trečią ikiteisminį tyrimą pradedame remiantis žmonių suteikta vertinga informacija. Todėl ieškome naujų, žmonėms patogių komunikacijos formų ir raginame šalies gyventojus nesitaikstyti su korupcija –  tarnybai perduoti vertingą informaciją nedelsiant“, – sako STT direktorius Saulius Urbanavičius.

Anot  STT  vadovo, vertinga informacija yra ta,  kai pranešime aiškiai nurodomi  galimai korupciniame nusikaltime dalyvaujantys  asmenys, laikas, vieta, pinigų sumos (kyšininkavimo ir papirkimo atveju), neteisėti veiksmai ir padaryta žala, taip pat jei nurodomi asmenys, galintys patvirtinti nurodytas aplinkybes.

Iki šiol apie galimus korupcijos atvejus dažniausiai buvo pranešama internetu, dabar tikimasi, kad šalies gyventojai  dažniau  pasitelks mobiliąją programėlę ir atsisakys anonimiškumo. Mobiliąja programėle galima pranešti  ir anonimiškai, tačiau STT ragina pranešant nurodyti savo duomenis – tokiu atveju, išlaikant konfidencialumą, kiekvienas pranešantis bus informuotas apie STT atliktus veiksmus ir priimtus sprendimus,  pareigūnai, prireikus, galės su informaciją suteikusiu asmeniu susisiekti ir patikslinti įvykio aplinkybes.

Pastaraisiais metais apie korupciją pranešama vis dažniau. Per tris šių metų ketvirčius jau užregistruoti 1 456 gyventojų pranešimai, prognozuojama, jog metų pabaigoje jų bus apie 1 800. 2014 m. STT gavo  1 316, 2015 m. – 1 509 pranešimus. Daugiausia apie galimą korupciją pranešama Vilniaus regione, tačiau šalies gyventojai vis drąsiau korupcijos atvejus fiksuoja ir apie juos tarnybai ryžtasi pranešti Kauno ir Klaipėdos regionuose.

Nuosekliai auga ir pasitikėjimas STT – mažėja anoniminių pranešimų. Jei per 2015 m. iš 1 509 pranešimų 413 tarnybai buvo pateikti anonimiškai, tai šiais metais sulaukta jau šiek tiek mažiau – 399 anoniminių pranešimų.

Korupcijos atvejai, dėl kurių dažniausiai kreipiamasi, susiję su savivaldybių ir jų įstaigų veikla, žemėtvarka, sveikatos apsauga ir farmacija. Dažniausiai šalies gyventojų užfiksuojamos kyšio formos – pinigai, sutartys darbams atlikti, kelionės į egzotiškas šalis, brangūs papuošalai ar automobiliai.

STT pareigūnai atskleidžia sunkias, sistemines, didžiausią žalą valstybei darančias korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas: kyšininkavimą, prekybą poveikiu, papirkimą, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, tarnybos pareigų neatlikimą. STT tirtose bylose kasmet nuteisiama daugiau kaip 100 asmenų, tarp jų  daugiausia politikų, viešajame ir privačiame sektoriuose vadovaujančias pareigas užimančių asmenų.