STT: atsinaujinančios energijos gamintojai galėjo piktnaudžiauti ir siekti materialios naudos.

Štai ką matysime per langus, jei leisim jas statyti

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) specialistai praėjusių metų lapkritį antikorupciniu požiūriu įvertino, kaip organizuojami elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių kvotų aukcionai.

STT korupcijos prevencijos ekspertai pastebėjo, kad šiuos aukcionus reglamentuojanti tvarka neužtikrino visuomenės interesų ir gamtos apsaugos.

Pagal galiojusius nuostatus, kad elektros gamintojas laimėtų aukcioną, jis, be elektros kainos, turėjo atitikti daug papildomų reikalavimų – įvertinti elektrinės poveikį šios vietovės žmonių sveikatai, poveikį gamtai ir pan. Tačiau nuostatai taip pat leido jau laimėjusiam aukcioną gamintojui pagal poreikį keisti elektrinių išdėstymo vietas. Keičiant elektrinių išdėstymą nebuvo prievolės įvertinti galimą žalą visuomenės interesams, žmonių sveikatai ir aplinkai.

STT nuomone, tokios nuostatos galėjo sudaryti sąlygas ignoruojant visuomenės poreikius piktnaudžiauti ir siekti materialios naudos. Todėl tokią tvarką buvo būtina keisti ir leisti po aukciono keisti elektrinių vietas tik tuo atveju, jeigu tai neprieštaraus kitoms sąlygoms, kurios buvo keliamos aukciono dalyviams.

Su tokiu STT vertinimu sutiko Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kuri pagal antikorupcines rekomendacijas pakoregavo Elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių skatinimo kvotų paskirstymo aukcionų nuostatus.

Vieni iš didžiausių vėjo jėgainių parkų Lietuvoje statosi Pagėgių savivaldybėje. Šią savivaldybę jau daug metų valdo partija Tvarka ir Teisingumas. Neseniai šios partijos lyderio R.Pakso žento A.Stumbro viena iš valdomų įmonių laimėjo elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių kvotą. Kiek verslininko jėgainių stovės Pagėgių savivaldybėje kol kas neaišku.

 

meslaisvi.lt