Atveriami duomenys apie vaistų gamintojų pardavimų apimtis

White Pills April 14, 2001

Reaguojant į pastaruoju metu žiniasklaidoje kilusias diskusijas dėl kai kurių farmacijos kompanijų neva išskirtinių sąlygų kompensuojamųjų vaistų rinkoje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenis apie didžiausių vaistų gamintojų pardavimus 2013-2016 metais ir kviečia visuomenę su jais susipažinti.

Visi šie duomenys buvo ir yra nuolatos skelbiami VLK svetainėje, tačiau siekiant išsklaidyti pastaruoju metu paskleistus gandus ir abejones, buvo priimtas sprendimas surinkti visą informaciją į vieną dokumentą ir proaktyviai pasidalinti duomenimis tiek su žiniasklaida, tiek su visuomene.

Duomenys bus taip pat paskelbti VLK bei SAM internetiniuose tinklapiuose.

Kompensuojamųjų vaistų rinkoje sukurtos sąlygos skaidriai ir sveikai konkurencijai, dėl kurios laimi vartotojai – tiek turėdami platų medikamentų pasirinkimą, tiek farmacijos kompanijoms konkuruojant kainomis. Sistemoje iš viso dalyvauja daugiau nei 100 bendrovių. 2016 metais privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išlaidos kompensuojamiesiems vaistams buvo 212,8 mln. eurų, o rinkos lyderei bendrovei „Novartis“ PSDF išlaidos sudarė 10,5 proc. visos metinės PSDF išlaidų vaistams sumos.

Kasmet pastebimas išmokų kompensuojamiems vaistams augimas rodo, kad į rinką yra nuolatos pateikiama naujų, inovatyvių medikamentų, kurie, būdami efektyvesni, užtikrina kokybiškesnį ir ilgesnį gyvenimą pacientams.

VLK veikia vadovaudamasi teisės aktais ir atsiskaitydama Sveikatos apsaugos ministerijai, tad bet kokios kalbos apie išskirtines sąlygas yra atmetamos kaip nepagrįstos. Negalima kompanijų kaltinti tuo, kad jos siūlo naujus, efektyvius vaistus ir juos pristato į rinką. Būtent tai ir yra kompanijų pardavimų augimo bei pacientų kokybiškesnio gydymo priežastis.

Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus vartoja 1,2 mln. žmonių, t. y. 40,5 proc. šalies gyventojų. Per 2016 metus jie tiesiogiai už kompensuojamuosius vaistus sumokėjo 57,2 mln. eurų. Daugiausiai tiesioginių gyventojų priemokų 2016 metais gavo trys bendrovės: „Laboratoires Servier“ – 11,8 mln. eurų, „Berlin-Chemie“ – 8,7 mln. eurų, „KRKA“ – 5,2 mln. eurų.

sam informacija

meslaisvi.lt