Nauja mokesčio tvarka už komunalines atliekas – mokės visi, net ir lauko tualetai.
Šis straipsnis turėtų būti ilgas, tačiau pabandysime visą esmę sudėti į kelis sakinius. Jau keletą mėnesių iš eilės Lietuvos savivaldybėse verda aistros dėl mokesčio už komunalinių atliekas tvarkos pasikeitimo. Kiekviena naujovė lyg turėtų palengvinti finansinę naštą gyventojams, tačiau ar taip bus iš tiesų? Iki šiol galiojusi vienanarė mokesčio už atliekas sistema keičiasi į dvinarę. Kame čia skirtumas. Paprastai tariant iki šiol visi gyventojai mokėjo už „šiukšles” kainą, kurią sudarė viena dedamoji,t.y. vienas tarifas kurį ir turėjo mokėti visi teršėjai. Tačiau atliekų turėtojai galėjo pasirinkti, mokėti už turimus gyvenamojo ploto kvadratinius metrus ar mokėti už gyventojų skaičių, deklaruojančių gyvenimą tame būste. Kiekvienas šeimos ūkis turėjo galimybę individualiai pasirinkti jam geriausią variantą. Pagal senąją tvarką, mokesčio už komunalines atliekas buvo galima apskritai nemokėti, jeigu tik būsto savininkas įrodydavo, kad jis tame būste negyveno metus laiko. Tą pagrįsti buvo galima pažyma iš ESO, per metus laiko nesunaudojęs 150 kW elektros energijos, asmuo turėjo teisę už atliekas nemokėti.
Kaip bus dabar. O dabar nemokėti neišeis niekam. Taip taip, niekam, net tiems, kurie gyvena užsienio valstybėje, tačiau turi nekilnojamojo turto Lietuvoje. Nepadės net pažyma iš ESO, kad tuo nekilnojamuoju turtu niekas nesinaudoja, jei elektros išnaudosite net 0 kW, vis tiek mokėsite. Sakysite nesąmonė. Deja, „sąmonė”. Čia ir yra pagrindiniai naujosios tvarkos už atliekų surinkimą dvinario mokesčio ypatumai. Naujasis tarifas susidės iš dviejų dedamųjų, pastoviosios ir kintamosios dalies. Štai tą pastoviąją ir mokės visi nekilnojamojo turto savininkai, net jei jie ir visiškai nešiukšlins. Tiesa jei nešiukšlinsi, mokėsi mažiau, pateikęs pažymą iš ESO asmuo bus atleistas nuo kintamosios tarifo dalies, t.y. nuo dalies, kuri skaičiuojama būtent už atliekas. Tarifo dalis, kuri yra vadinama pastoviąja bus skiriama atliekų tvarkymo centrų administracijos išlaikymui ir visos atliekų surinkimo sistemos palaikymui. Naujojoje atliekų surinkimo ir apmokėjimo tvarkoje gyventojams taip pat nenumatyta pasirinkimo galimybė mokėti už asmenis, deklaruojančius gyvenimą tam tikrame būste, dabar tarifas bus skaičiuojamas tik pagal turimą plotą. O ploto kai kas gali pasirodyti, kad turi labai nemažai. Juk bus apmokestinti praktiškai visi nekilnojamojo turto objektai. Aplinkos ministerija yra patvirtinusi objektų sąrašą, kurį pažiūrėjus galima konstatuoti, mokėsime už visus savo nuosavybėje turimus objektus. Ir svarbiausia, jokio skirtumo, kokioje žemės naudojimo paskirtyje tie objektai stovės. Su aplinkos ministerijos nekilnojamųjų objektų sąrašu galima susipažinti ČIA
Aplinkos ministerija paaiškina, kas yra Nekilnojamojo turto objektai, tai pastatai su priklausiniais ir (ar) priskirtais naudoti žemės sklypais ar be jų, žemės sklypai (nurodyti nekilnojamojo turto paskirtyse), kitos patalpos, nepaisant registracijos nekilnojamojo turto registre.
Tame sąraše galima rasti ir tokią grafą – Kiti objektai. Šiai kategorijai priskirti lošimų namų pastatai ir kiti savarankiški objektai (automobilių stovėjimo aikštelės, kapinės, degalinės, viešųjų renginių vietos), kurių negalima priskirti jokiai nurodytai aukščiau paskirčiai.
G.J.
meslaisvi.lt
Nuplese visus lietuvius vistiek sugalvojo kaip is emigrantu pasipelnyt 😀
Jo, bandoma sumazinti emigracija…Reikia mazinti administravimo islaidas, kuriu mzinimui galimybes dideja del gyventoju skaiciaus mazejimo, o ne didinti surinkimus i biudzeta…
Tai parodo kad artėja lūžio taškas kai nebus iš ko pensijų mokėt ,o valdininkai nori taisyt padėtį…
Ukmergėj dvinarė rinkliava visada buvo, kituose miestuose vienanarė, o pas mus buvo padaryta dvinarė, tik pernai buvo pavykę pasidaryt mokestį nuo deklaruotų atliekų kiekio, bet su tam tikrais pasityčiojimais. O dabar kiek supratau, nuosavų namų savininkams dvinarė rinkliava visai nesamonė. Skaitant įstatymą dėl atliekų išvežimo iš gyventojų kyla neaiškumų. Nuosavų namų savininkai nėra priskirti atskirai kategorijai, o toms kategorijoms, kur parašyta įstatyme: „ daugiabučiai namai ir įmonės, ūkinei veiklai naudojančios daugiabučių namų patalpas; sodų bendrijų nariai, kurie naudojasi kolektyviniais konteineriais, ir sodų bendrijų nariai, kurie naudojasi individualiais konteineriais“ mes nepriklausome. Jei nuosavų namų gyventojai nepriklauso kategorijai, kur: „savininkai naudojasi kolektyviniais konteineriais (tai yra neturi konkrečios kategorijos nekilnojamojo turto objektams priskirtos įrengtos ir (arba) tik tos kategorijos nekilnojamojo turto objektams naudotis skirtos konteinerių aikštelės)“, vadinasi mums negali būti taikoma tokia dvinarė rinkliava, kuri susideda iš tokios pastoviosios dedamosios kaip – „25.1. nekilnojamojo turto paskirtis ir plotas“ ir iš tokios kintamosios dedamosios kaip – „25.3. gyventojų / darbuotojų skaičius“ . O mes tikrai nepriklausom šiai kategorijai, nes mes turime savo kiemuose įrengtas aikšteles ir ten pastatytus atskirus konteinerius, kuriais niekas kolektyviai negali naudotis, todėl, pagal įstatymą, ši kintamoji (kuri sutampa su „25.3.“ pastoviąja): „33.3. gyventojų / darbuotojų skaičius“ negali būti taikoma. Juk: „26. Savivaldybės kiekvienos kategorijos nekilnojamojo turto objektams gali pasirinkti tik vieną Taisyklių 25 punkte nurodytą pastoviąją įmokos dedamąją“ ir „32. Savivaldybės kiekvienos kategorijos nekilnojamojo turto objektams gali pasirinkti tik vieną Taisyklių 31 punkte nurodytą kintamąją įmokos dedamąją“. Mūsų atveju savivaldybė pritaikė dvinarę rinkliavą susidedančią iš dviejų pastoviųjų dedamųjų. Ar mes neteisingai suprantam?
Jei jau tikrai reikia taikyti dvinarę rinkliavą, kodėl negalima (tiek jau to) palikti pastoviąją dedamąją: „25.1. nekilnojamojo turto paskirtis ir plotas“, nors tai irgi nesąmonė – ar pas mane 50 kvadratinių metrų ar 1000 m², aš turiu tik vieną tą patį konteinerį ir tuštinimui išstumu tik nustatytą kiekį kartų (taip pat neteisinga, turi būti pasirinktinas ištuštinimo dažnumas), taip pat ar pas mane gyvena du žmonės ar 10 žmonių, aš vistiek turiu ištuštinimui tik tą patį vieną konteinerį ir išstumu ištuštinimui šiuo atveju nustatytus kartus per mėnesį. Na, o kintamąją parinkti „31.2. naudojamų komunalinių atliekų konteinerių skaičius, tūris (dydis) ir ištuštinimo dažnis“. Tokiu atveju liks tik viena nereikalinga ir nesąmoninga pastovioji dedamoji: „25.1. nekilnojamojo turto paskirtis ir plotas“, o kintamoji dedamoji „31.2.“ bus teisinga, kur gyventojai turėtų teisę pasirinkti konteinerių skaičių, dydį ir ištuštinimo dažnį, savivaldybė neturėtų prievarta nustatyti ištuštinimo dažnumo, nes ne visi vienodai prirenka duotus konteinerius, vieni prikaupia daugiau atliekų, kiti mažiau. Jei aš prirenku daugiau atliekų, renkuosi didesnį konteinerį ir dažnesnį ištuštinimą, o jei aš neturiu atliekų, renkuosi mažesnį konteinerį ir retesnį ištuštinimą. Atkrinta visi rūpesčiai dėl visokių pažymų, įrodymui kiek yra gyventojų, nes ne visi nuomotojai nori priregistruoti nuomininkus, ne visada žmogus gali prisiregistruoti kitur, pavyzdžiui keliaudamas ir dirbdamas kitose šalyse, o atliekų surinkėjai sutaupo laiką ir kitas sąnaudas, kurių reikia sustojimui prie gyvenamųjų namų ir konteinerių ištuštinimui. Jei atsiranda galimybė rinktis konteinerį ir jo ištuštinimo dažnumą, dingsta prievartinis apmokestinimas už atliekų išvežimą. Manau, nuosavų namų gyventojams, savininkams dvinarė rinkliava neteisinga, teisingiausia mokėti už atliekų kiekį ir ištuštinimo dažnumą, bet ne tik konteinerio dydis, o ir ištuštinimo dažnumas tuėtų būti pasirenkamas gyventojų, tai būtų teisinga, o dabar padaryta Sistema pralobti savivaldybėms.
Jie ka visai nuprotejo, jau nezino kaip dar dabaik liaudi. Jiems vis mazai ir mazai, tai tegu sumazina savo algas ir visokias ismokas.
Jo matau kas rytą tokius vargšelius pravažiuojant į darbą iškratančius šiukšles į daugiabučių konteinerius. Tokius nesuvartojančius 150kwh per metus ir panašius gudrius neemigravusius tautiečius. Tebūna jiem lengvos pašalpos svetur! Viso geriausio
Jo. Kasdien matau tokius varguolius išmetančius šiukšles į daugiabučių konteinerius. Gerai kad ne tradiciškai į mišką. Tebunie jiems lengva pašalpėlė svetimoj šalelėj.
Susimažinkite kontoros darbuotojų skaičių.Visur kompiuteriai yra.Aš kaip mokiausi buhalterijos dar 1967-69 m.tai mums sakė ,kad po 30 metų bus kompiuteriai ,kurie pakeis 30 žmonių darbą.O dabar ir kompiuteriai yra po kelis kabinetuose ir žmonių tik daugėja.Algas reikia susirinkti nieko nedirbant. Tai sugalvojo mokesčių papildomai.Jau turbūt reikia galvoti ir apie tai ,ką Jėzus sakė: Valdžiai mokesčių nebemokėkite,maištą pradėkite.Jau prie to ir artėja mūsų valdžia ir Seimas.Kad žmonės pradės galvoti,kaip sumažinti mokesčius.Vietoje to ,kad jie galvotų kaip žmonėms padaryti geresnį gyvenimą.mažesnius mokesčius.O dabar tik didinti visus varyti į skurdą ir sau pasididinti algas.
Brudai paskutiniai,isvoge,isbuozino totaliai liaudi,ir vistiek nerimsta…..Kazkas visited turi ivykti ,negi tauta ir kentes taip toliau?
Italijoje šiukšlių verslą tvarko mafia. O kas jį tvarko Lietuvoje?
Nusipelneme gyventi geriau, bet ne Lietuvoje.
Negyvenam ,dvejus metus.gavom saskaita 238 eu.grazu.elektros sunaudojam tik signalizacijai
Sveiki noriu paklausti,ar žmogus kuris yra ne savo noru priregistruotas prie kaimo pabreziu prie kaimo ne prie namo adreso bet prie kaimo ,moketi už šiukšles.Tai už kieno šiukšles aš turiu moketi,dar neesu girdėjusi tokiu nesamoniu