Jei šuo būtų likęs gyvas, greičiausiai būtų apkaltintas šmeižtu- prisiminkime kontrabandos istoriją

Broliai Komskiai

Broliams neramios dienos

Apie pasieniečių kinologų šuns nužudymą jau prirašyta ir prirodyta tiek, kad atrodo jau nėra ką ir pridurti. Žiniasklaidos priemonės skelbia įvairiausias Ramzį nužudžiusio A.Komskio versijas, kalbina šunų dresuotojus bei medžioklės žinovus. Visas dėmesys sukoncentruotas į keturkojį, o tai, kad šis įvykis susijęs su kontrabanda vis labiau nutylima. Net toks faktas, kad Pagėgių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, Zenonas Komskis atsidūrė medžioklėje darbo metu nelabai kam kliūva. Tačiau čia ne apie veterinariją ir jos darbo laiką, čia mes norėtume priminti šešių metų senumo įvykius.

2010 metais istoriją apie kontrabandą žiniasklaidai paviešinusi Bitėnų kaimo gyventoja sakė, kad Nemunu vyko kontrabanda ir ji mačiusi, kaip į tą vietą atvažiavo dabartinis ir tuometinis Pagėgių meras Virginijus Komskis. „Aš jį ten mačiau“, –  Tauragėje viešėjusiems 2008-2012 Seimo Antikorupcijos komisijos nariams Ligitui Kernagiui ir Agnei Bilotaitei pasakojo bitėniškė. „Nors jis ir sako ten nebuvęs, bet aš jį mačiau“, – tą patį liudininkė kartojo ir  Žmogaus teisių gynimo asociacijos nariams. Apie matytą nusikaltimą moteris informavo Seimo pirmininkę Ireną Degutienę . Ji nurodė, kad 2003 metų sausio 25 dieną, anksti ryte, netoli savo sodybos pastebėjo pievose nuo Nemuno kelio link važiavusį ir įklimpusį sunkvežimį. Ji pasakojo, kad žmonės, kurie bandė padėti išvažiuoti užklimpusiam sunkvežimiui, net buvo atėję pas ją prašyti kastuvo, liepė prie sunkvežimio nesiartinti – neva ten sukrautos cigaretės. Moteris taip pat tikino, kad sunkvežimis buvo pilnas dėžių ir važiavo vietoje, kur nėra kelių, anksti ryte, kai dar buvo tamsu. Pasak jos, sunkvežimį ištraukti mėgino traktorius, bet nesėkmingai, todėl krovinys buvo perkrautas į kitą mašiną.  Liudininkė tvirtino, kad į šią vietą automobiliu „Audi“ atvyko ir dabartinis Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis, kurį ji iš matymo gerai pažįsta. Už šiuos žodžius V. Komskis kreipėsi į teismą ir bylą laimėjo. Teismas patenkino Pagėgių mero ieškinį – pripažino, kad Bitėnų gyventoja jį apšmeižė.

Žodžių neatsižadanti moteris paneigė savo teiginius, kaip ją įpareigojo teismas. Tačiau vėliau moteris viešai išsakė visai kitokią poziciją. Esą savo žodžius, išsakytus Seimo pirmininkei, ji paneigė tik todėl, kad tą padaryti ją įpareigojo teismas. O liudytojas esą buvo prigąsdintas, todėl pakeitęs parodymus jos nenaudai. „Aš nesugebėjau įrodyti, kad prie įstrigusio kontrabandos krovinio atvažiavo būtent V. Komskis. Bet kodėl aš tai turiu įrodinėti? Tegu jis įrodinėja, kad ten nebuvo. Jei ten buvo ne jis, tai tada buvo jo antrininkas ar iškamša, – konstatavo Teismo nubausta moteris.

Žurnalistų paklaustas, gal gali prisiminti, kur buvo  2003 m. sausio 25 d. ankstų rytą, Pagėgių meras atsakė: „Negaliu pasakyti, kur buvau prieš dešimt, penkiolika ar daugiau metų. Tik žinau, kad niekada nesu buvęs toje vietoje.“

Tuometinis Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis sako tikįs išgirstais Bitėnų gyventojos žodžiais. „Man tos moteriškės nuoširdžiai gaila. Aš tikiu, kad ji tikrai nemeluoja. Tačiau taip jau susiklostė, kad sprendimą priima ne teismas, o teisėjas. Kiek sąžiningas teisėjas, čia jau kita kalba. Be to, Seimui neleista kištis į teismų darbą. Dabar yra taip, kad jei žmogus matė vykdant nusikaltimą, tačiau neturi jokių jį užfiksavusių įrodymų, jis nieko negalės padaryti“, – sakė L. Kernagis. Pasak L. Kernagio, su kontrabanda susijusios Pagėgių, Tauragės krašto istorijos pasiekia ir Vilnių. Parlamentaras manė, kad šiuo kraštu labiau susidomėti privalo specialiosios Lietuvos tarnybos – Specialiųjų tyrimų tarnybą ir Valstybės saugumo departamentas. „Tai, ką išgirdau, nepraeis be pėdsako”- prieš šešis metus kalbėjo L.Kernagis.

Ir nepraėjo, paliktais kontrabandistų pėdsakais 2016 metais ir sekė pasieniečių šuo Ramzis, deja, bet buvo pakirstas medžiotojo šūvio visiškai priartėjęs prie savo tikslo.

Keturkojį pražudęs A.Komskis ir kartu su juo buvęs brolis Z.Komskis aiškinasi atsitiktinumu, tačiau visi turbūt gerai žino, kad atsitiktinumas gali būti vieną kartą, jei reiškinys kartojasi, į tai jau reikėtų atkreipti dėmesį. Ir dėmesį turėtų atkreipti specialiųjų tarnybų agentai, kurie atsitiktinumo teorijas tikrai nagrinėja.

Maždaug prieš 100 metų išleistame F. A. Brockhaus ir I. A. Efron enciklopediniame žodyne buvo rašoma taip:
Tikimybė (filosof.), didesnis artumas tiesai, o ne klydimui, kuris yra sąlygojamas tuo, kad teigiamų faktorių skaičius nagrinėjamo įvykio pasirodymo galimybės naudai viršija neigiamų faktorių skaičių.
Ir pabaigai norėtųsi parašyti, kad greičiausiai, jei pasieniečių šuo Ramzis būtų buvęs nenušautas, jis būtų sučiupęs kontrabandistus už rankovės, tačiau tikėtina, kad keturkojis būtų apkaltintas šmeižtu, todėl tokia istorijos atomazga VSAT šuniui kur kas palankesnė, jis išlydimas garbingai.
meslaisvi.lt