Protestivalis !!! Niekur nesitrauksim !!! #Gyvenimas per brangus !!!!

13418446_972507982848040_7653608464740353305_oJeigu dar kas abejojat dėl Naujo Darbo Kodekso, ar jis yra gerai, ar vis dėlto reikia stabdyti jo priėmimą, parašau savo nuomonę, kuri tikiuos padės apsipręst.

Visų pirma, gal kiek bendras pastebėjimas dėl visų naujų reformų, po kurių partijos žada gerą gyvenimą ir taip pateisina karpomą socialinę apsaugą ir teises. Kada buvo paskutinis kartas, kada tikrai taip ir įvyko? Jau ir mokslą privatizavo ir socialines pašalpas nukirpo ir bedarbystės išmokas sumažino ir eurą įsivedėm ir vis žadėjo ir žadėjo, kad tuoj tuoj, kai laisvai rinkai nebeliks jokių apribojimų, tada ji viską gražiai čia ims ir sutvarkys, o mums liks tik pjauti “ekonominio augimo” derlių.
NIEKADA taip neįvyko, jau nekalbant apie tai, kad reformos vyksta su kiekviena nauja koalicija, bet tos reformos, rodos, neveikia mūsų.
Kodėl tokios reformos turėtų mums būti naudingos? Juk gi jas labiausiai sveikina visokie bankų ekspertai, kurie yra pagrindiniai ekonominės situacijos komentatoriai žiniasklaidoje. Jūs tikite, kad bankų ekspertai turi kažkokią “mokslišką” nešališką nuomonę apie ekonomiką? Ne, bankai yra bankai ir jų pozicija yra aiški: dar daugiau pelno nesvarbu kokiom priemonėm. Nesvarbu, ar dėl banko kaltės jus mes iš namų, ar neturėsit už ką pavalgyt ar būsite nuolatiniame skurde, jiems tai nusipjaut.
Visos partijos Lietuvoje nesiskiria būtent ties ekonomine politika – visos jos tiki, kad laisva rinka yra visagalė ir jai reikia tik duoti kelia veikti. Nors laisva rinka yra visiškai nelaisva (pamenat kai buvo obuolių perteklius ir EU įsakė ūkininkams sunaikinti tuos obuolius už tai duodant paramą, nes tai sumažintų kainą rinkoje – tokia ta laisvė). Bent Europoje rinką daugiausiai nustato ir kontroliuoja didelės finansinės institucijos kaip ECB, TVF, didelės korporacijos – nors visa tai visiškai sugriauna mitą apie “laisvą rinką”, vis tiek – mūsų partijos ir ekonomikos ekspertai paklusniai cituoja visokios rekomendacijas iš tų pačių finansinių institucijų – liberalizuoti rinką ir naikinti socialines garantijas. Vienom šalim už šias reformas TVF pažada paskolą (Bosnijos pavyzdys, kur vyksta riaušės prieš naujo Darbo Kodekso priėmimą), kitos kaip Graikija neturi pasirinkimo kaip tik imti paskolą už tai išmetant soc. Apsaugą, o kitom, galbūt kaip Lietuvai, užtenka tik pasakyti, kad jeigu tik verslui bus geros sąlygos, tai jūs kaip magnetai pritrauksit kapitalą ir tik lempos sužybės, fejerverkai šaudys kasdien, žmonės valgys lašišą neribotai. Na taip nebus, bet…būsime konkurencinga šalis – pigus darbas ir beveik jokių mokesčių!!!20160614_131304

Na gerai, dabar konkrečiau apie naują darbo kodeksą. Kaip žinote, jame yra liberalizuojami darbo santykiai, tai reiškia, naikinamos darbuotojų socialinės apsaugos ir garantijos. Naujam DK yra tokie straipsniai kaip: atleidimas be priežasties per 3 darbo dienas; dvigubai mažinami atleidimo terminai ir bedarbystės išmokos; nenustatytos darbo apimties ir laiko sutartys, 60 val. leistina darbo savaitė ir dar daugiau įstatymų pagrįstu manymu, kad “darbuotojas ir darbdavys patys susitars kaip jiem geriau”.
Verslininkai ir valdžiažmogiai kalba, kad būtent laisvi darbo santykiai yra tai, ko mums visiems dabar reikia (prisiminkim, pagal juos, kas gerai ekonomikai, tas gerai viskam). Bet šie ekonomikos ekspertai nekalba apie kitą pusę – socialinę apsaugą arba tiesiog socialines teises.
Mūsų valstybė nori tiesiog nusikratyti socialine apsauga, lyg tai būtų koks uodas skraidantis aplink galvą ir neleidžiantis užmigti. Darbo Santykių lankstumą jie nori išgauti tiesiog atimant iš mūsų visas apsaugas. Tai reiškia, kad mes tiesiog drebėsime dėl tos savo darbo vietos, jeigu žinosime, kad niekaip kitaip neišgyvensim, kaip tik ardami už tą minimumą. Santykių lansktumas reikš tai, kad darbdavys galės laisvai manipuliuoti “galimybe susitarti su darbuotoju”, nes darbuotojas turės paklusti, kad išgyventų.

Aš nesipriešinčiau laisviem darbo santykiam, jeigu iš kitos būtų garantuojamas visiems žmonėms pragyvenimas, mokslas, sveikatos apsauga, viešosios paslaugos. Tuomet gal jausčiaus šiek tiek lygesnis prieš savo šefą, nes nebijočiau prarasti darbo vietą.
Pabaigai, gal tos skaudus palyginimas, bet ar pamenat dar Maximos parduotuvės griūti Latvijoje? Dėl ko ši parduotuvė buvo pastatyta taip, kad sugriuvo? Galima atsekti per krizę Latvijoje panaikintą pastatų kontoliavimo valstybinę įstaigą*. Tuomet irgi sakyta, kad iš tikrųjų pats privatus verslas gali visą susitvarkyt, t.y., laisva rinka pati susitvarkys. Galiausia, mirė 54 žmonės. Daugiau nei per Sausio 13d., bet jei apie pastarosios aukas yra kartojama kiekvienais metais per televizorius, tai apie šią tragediją niekas nebekalba, niekas nėra nubausti – visi tik pasakė, čia ne mūsų kaltė, sori. “Jų pelnai, mūsų gyvenimai”.
Bosnijoj žmonės tūkstančiais išėjo į gatves, Prancūzijoj jau seniai nieks iš jų nesitraukia, nu tai gal ir čia pagaliau kažką doro nuveiksim, o ne klausysimės politikų ir ekonomistų rožinių pažadų? Ar galvosime, kad viską šiais laikais “civilizuotai ir demokratiškai už mus nuspres seimas ir trišalė taryba”???

Kauniečiai ir visi Lietuvos žmonės, junkitės į protestą birželio 15d.: Protestivalis: Gyvenimas per brangus!