Pakuotės užstato sistema – korupcija „kvepianti” vieta

Užstato administratorius

Šioje VŠĮ dirba 25 darbuotojai

Tęsiame žurnalistinį tyrimą apie neseniai Lietuvoje pradėjusią veikti pakuotės užstato sistemą. Kuo toliau, tuo įdomiau. Pasirodo yra įregistruotos dvi  viešosios įstaigos, kurios lyg tais apsiėmusios administruoti visas su šia sistema susijusias procedūras. Tačiau tai ne faktas, bent jau taip telefonu atsakė vienos iš VŠĮ „Užstato sistemos administratorius” vadovas Gintaras Varnas. Jo vadovaujamoje įstaigoje dirba 25 darbuotojai, o kitoje tokias paslaugas teikiančioje VŠĮ „Užstatas” dirba tik vienas Dzidas Vaitkus , su kuriuo susisiekti nepavyko.  „Užstato sistemos administratorius” vadovas G.Varnas apie kitą VŠĮ teikiančią panašias paslaugas sako nieko nežinantis, tačiau tai yra ne tiesa, nes abudu administratoriai turėjo susitarti dėl bendros pakuotes surenkančių regioninių parduotuvių ir didmiesčiuose įrengtų taromatų  sistemos. 2015 metų spalio mėnesį „Verslo žinioms” „Užstatas” vadovas Dzidas Vaitkus sakė:

VŠĮ Užstatas

VŠĮ „Užstatas” dirba tik vienas darbuotojas

„Neatsakyta į nemažai klausimų. Pavyzdžiui, ką reikės daryti, jei į mūsų taromatą įkris pakuotė to gamintojo, kuris dirba su pirmuoju administratoriumi. Didžiuosiuose prekybos centruose mūsų taromatų nebus, daugiausia dirbsime su regioninėmis prekybos vietomis. Tad gamintojai nuogąstauja, kad jei sudarys sutartį su mumis, jų gaminių pakuočių nepriims USAD taromatai”.  Pasak D.Vaitkaus, Aplinkos ministerija turėtų atsakytų, ar visi taromatai privalės priimti visas užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes, ar toje pačioje parduotuvėje reikės statyti du skirtingiems administratoriams priklausančius taromatus. Kaip  susitarė abudu administratorei dėl šio klausimo neaišku,  tačiau skirtumas darbuotojų abiejose įstaigose kelia įvairių minčių.

Dabar apie tai VŠĮ „Užstato sistemos administratorius” Gintaras Varnas kalbėtis tikrai nenorėjo. Nelabai kalbėjo ir jo vadovaujamos įstaigos administratorė, tačiau kai kuriuos įdomius dalykus vis dėl to pasakė.  Uždavėme paprastą klausimą, kam nukeliauja sugadintų ir negražintų į sistemą pakuočių užstato pinigai?

„Kaip gali pakuotės etiketė susigadinti, juk už ją sumokėjote 10 centų, todėl jūs suinteresuotas ją saugoti”– samprotavo  administratorė.  Po ilgų įrodinėjimų, kad dalis pakuočių tikrai negrįžtą į sistemą  mergina turbūt suprato kad etiketės gadinasi, tačiau atsakyti į klausimą atsisakė, nes pasak jos neturinti tokių įgaliojimų. Pasiteiravome, ką veikia dirbantys VŠĮ 25 darbuotojai.

„Dažniausiai atsakinėjame į klausimus”- nustebusi pasakė įstaigos administratorė. Tolimesnis pokalbis darėsi vis sunkesnis, todėl biuro darbuotoja primygtinai siūlė susisiekti su vadovu Gintaru Varnu. Tą ir padarėme. Pradžioje pokalbis vyko sklandžiai. G.Varnas sakė, kad tie pinigai, kurie lieka už negrąžintas pakuotes prisideda prie pačios užstato gražinimo sistemos išlaikymo.

„Pagal kitų šalių patirtį 10 -15 % pakuočių negrįžta, t.y. apie 1 centą nuo pakuotės. Tai šis centas ir prisideda prie dalinio sistemos išlaikymo, o sistemos išlaikymas yra žymiai didesnis. Vien prekybininkams už surinkimą mokame 2,8 cento, logistika kainuoja”– kalbėjo vadovas. Dalykiškas pokalbis baigėsi, kuomet G.Varno pasiteiravome apie kitą VŠĮ „Užstatas”, kurioje dirba tik vienas darbuotojas. „Tai ne faktas, aš apie ją nieko nežinau”- sakė G.Varnas. Į klausimą ką veikia jo vadovaujamoje įstaigoje 25 darbuotojai, G.Varnas atsakė kad jie dirba.

„Kaip ir bet kokioje įmonėje, yra vadovai, vadybininkai, buhalteriai, krovėjai”– kalbėjo VŠĮ vadovas. Tada pats G.Varnas nusprendė pasiteirauti detaliau, kas čia jam skambina. Dar kartą paaiškinome, kas ir iš kur skambina ir tuo pačiu pasakėme, jog esame įsitikinę, kad sumokėjus gamintojo į gaminio kainą įtrauktą pakuotės taršos mokestį papildomai mokėti užstato mokestį yra nelogiška. Pasirodo taip mano ir pats Gintaras Varnas, jis patvirtino, kad tai nelogiška ir labai prašė pokalbį baigti, nes  vairuoja, o klausimus kaip ir daugelis VŠĮ vadovų pasiūlė atsiųsti elektroniniu paštu. Tačiau dar spėjo pasakyti žodį „žinoma”,  reaguodamas į repliką, kad pabrangti 10 centų dėl užstato sistemos atsiradimo  gėrimai neturėjo.

Visas pokalbis audio faile jau greitai:

meslaisvi.lt