Seimas pritarė „valstiečių” siūlytoms priemonėms, kurios mažintų vaistų kainas Lietuvoje

Kompens v pasasGegužės 11d. Seimas pritarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai priklausančių Seimo narių Aurelijaus Verygos ir Agnės Širinskienės pasiūlytoms Farmacijos įstatymo pataisoms.

Priėmus pataisas ir nustačius pareigą sudaryti Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną 4 kartus per metus, bus greičiau reaguojama į vaistinių preparatų kainų sumažėjimą referencinėse valstybėse ir atitinkamai perskaičiuojamos visų įrašytų į kainyną vaistinių preparatų kainos. Bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos apraše nustatyti privalomi gamintojo deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimai taip pat bus taikomi 4 kartus per metus. Atsižvelgiant į tai, kad referencinėse valstybėse vaistinių preparatų kainos per metus sumažėja apie 3–5 procentus, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno sudarymas kiekvieną ketvirtį leistų papildomai sutaupyti apie 2 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų. Be to, privalomų gamintojų deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimų taikymas kelis kartus per metus labiau paskatintų gamintojus konkuruoti kainomis ir tai sudarytų sąlygas pacientų priemokoms mažėti.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad Lietuvos gyventojai keliaujantys ar viešintys bet kurioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje gali įsigyti vaistų ar medicinos pagalbos priemonių pagal Lietuvoje išrašytus popierinius receptus. Tokia tvarka galioja jau nuo 2013 m. spalio 25 d. Išimtis daroma tik narkotiniams vaistams – jų įsigyti kitose valstybėse pagal lietuviškus receptus  negalima.

Gyventojai, ketinantys pagal receptą įsigyti vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kitoje ES valstybėje, turi apie tai informuoti gydytoją. Gydytojas, vadovaudamasis Receptų rašymo taisyklėmis, priklausomai nuo to, kokie vaistai (kompensuojamieji ar nekompensuojamieji) ar medicinos pagalbos priemonės skiriami, išrašo atitinkamos formos receptą. Popierinio recepto blanke turi būti nurodyti privalomi elementai. Pažymėtina, kad vaistiniai preparatai turi būti išrašyti bendriniu veikliosios medžiagos pavadinimu. Tik išrašant biologinius vaistus, leidžiama nurodyti konkretų vaisto pavadinimą. Konkretus vaisto pavadinimas galimas ir esant medicininėms priežastims. Tačiau šiuo atveju gydantis gydytojas tai turi papildomai pagrįsti anglų arba lotynų kalba.

Gyventojai, vartojantys kompensuojamuosius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones, jų taip gali įsigyti bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Perkant pagal kompensuojamąjį receptą (3 formos (išimties atvejams)), reikia sumokėti visą vaisto ar medicinos pagalbos priemonės kainą. Grįžę į Lietuvą, gyventojai, ne vėliau kaip per 1 metus nuo kompensuojamųjų vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo kitoje ES valstybėje, turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą (TLK) dėl įsigyto kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės įsigijimo išlaidų kompensavimo. Teikiant  prašymą, reikia turėti receptų kopijas, įsigijimo finansinius dokumentus.

Per metus TLK gauna apie 2–3 prašymus kompensuoti kompensuojamųjų vaistų ir  kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo kitoje ES valstybėje išlaidas.

meslaisvi.lt